Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 17 listopada 2011

Docieplanie budynków – utrapienie mieszkańców, czy ochrona środowiska?

Autorem artykułu jest Bartosz Chmielewski



Od wielu lat, zaczynając od wiosny, wokół wielu budynków pojawiają się rusztowania, robotnicy kręcą się z wielkimi płytami styropianu a wokół rzeczonych konstrukcji zwykle robi się śmietnik pierwsza klasa – znak to nieomylny, iż trwa już docieplanie budynków.

Nietrudno znaleźć wtedy ludzi, którym tego typu prace są wyjątkowo nie w smak – a to jacyś ludzie zaglądają nam z rusztowań przez okna do domów, a to administracja każe czyścić balkony (które dla wielu blokowiczów stanowią często coś na kształt strychu na otwartym powietrzu). Czasem dość mamy ciągłego łupania i wiercenia w ścianach. W skrócie, docieplanie budynków nawet największych stoików może wyprowadzić z równowagi.


A nie powinno. Mimo pozornej udręki, jaką zapewnia docieplanie budynków, istnieje wiele powodów, by takie działania przeprowadzać. Na początek warto wspomnieć tej naj bardziej oczywiste, mianowicie ekonomiczne. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo dziurawe, z punktu widzenia ciepła są budynki starszej generacji, masowo stawiane w czasach PRL'u – szczególnie te budowane z prefabrykatów. Słaba izolacja termiczna ścian, tak nośnych, jak i działowych, okna którymi ucieka ciepłe powietrze pospołu z olbrzymią ilością promieniowania podczerwonego. Wreszcie bardzo nieefektywne ogrzewanie domu, uzyskane dzięki fatalnie rozmieszczonemu systemowi centralnego ogrzewania. Wszystko to sprawia, iż budynek taki nie poddany docieplaniu staje się potworem marnującym olbrzymie ilości dżuli ciepła. Już tylko z tych powodów docieplanie takich budynków staje się koniecznością. Ale czy tylko?


Od wielu lat mówi się powszechnie o tym, jak bardzo człowiek niszczy swoje środowisko naturalne. Jedną z głównych tego przyczyn jest uwalniania olbrzymich ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Teraz zastanówmy się – jak wygląda ogrzewanie waszego domu? Jest to zapewne system CO, czerpiący gorącą wodę z pobliskiej stacji jej podgrzewania. A czego używa ta stacja jako paliwa? Najprawdopodobniej węgla kamiennego. I im więcej gorącej wody trzeba dostarczyć do ogrzania osiedli mieszkaniowych, tym więcej tego węgla trzeba spalić. W związku z tym, konieczne staje się docieplanie budynków, gdyż dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na pobór ciepła. Elektrociepłownia może wtedy ograniczyć produkcję energii nie zmniejszając przy tym komfortu życia odbierających tą energię konsumentów. Spala się mniej węgla, mniej dwutlenku trafia do atmosfery. Okazuje się więc, iż mimo chwilowego bałaganu panującego wokół naszego domu, docieplanie budynków jest jedną z prostszych, wymagających stosunkowo mało zaangażowania (przede wszystkim cierpliwości), i co ważniejsze, bardziej ekonomicznych, metod na spełnienie postanowień Protokołu z Kyoto.


Jeśli więc po raz nie wiadomo który będziecie wołali o pomstę do nieba za problemy, z jakimi musicie się borykać, a spowodowane docieplaniem budynków, pomyślcie, że dzięki temu będziemy mogli choć trochę dłużej cieszyć się naszą małą Błękitną Planetą.


Jednym z niewielu miejsc w polskiej sieci traktujących poważnie zagadnienie termomodernizacji jest portal www.termodom.pl. Każdy kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o docieplaniu budynków z całą pewnością powinien tam zajrzeć.



---

Bartosz Chmielewski, copywriter i tłumacz
Więcej artykułów mojego autorstwa znajdziesz w serwisie artykuly.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Lato i zima na poddaszu - wybierz mądrze

Autorem artykułu jest Adam Nowak



Czy zimą na Twoim poddaszu jest przyjemnie ciepło? Jaki klimat będzie panował we wnętrzach, gdy zaczną się upały?

Poddasza w naszych domach są coraz częściej adaptowane do celów mieszkalnych. Ważne jest, aby o możliwych niedogodnościach, jakie mogą spotkać zamieszkujących poddasze pomyśleć już na etapie projektowania domu. Klimat w Polsce zmienia się, lata są coraz gorętsze, a zimy coraz sroższe. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów izolacyjnych, które mają nas ustrzec przed wpływem kapryśnej aury. Większość dostępnych materiałów rzeczywiście ociepla poddasze w zimie, jednak który daje gwarancję, że latem w pomieszczeniach będzie przyjemnie chłodno i komfortowo? Naprawdę dobra izolacja poddasza musi nas chronić nie tylko przed chłodem w zimie, ale także przed nagrzewaniem się wnętrz latem. Mało kto wie, że pod powierzchnią dachu, w przypadku ciemnego pokrycia, temperatura w upalny dzień może wzrosnąć nawet do 100 stopni Cesjusza! Łatwo można sobie wyobrazić, jak duszno jest wtedy w pomieszczeniach.
Czy którykolwiek materiał izolacyjny może Cię przed tym uchronić? Być jednocześnie doskonałym izolatorem, niewpuszczającym zimna do Twoich wnętrz, oddychać razem z Tobą i dawać wytchnienie w czasie upałów? Wyobraź sobie sytuację, że w południe, gdy temperatura na zewnątrz dochodzi do 30 stopni, Ty na swoim poddaszu cieszysz się komfortowowym chłodem. Wieczorem, z opóźnieniem kilku do kilkunastu godzin, stopniowo z warstwy izolacji ciepło przechodzi do mieszkania. Ile zaoszczędziłbyś na klimatyzacji poddasza?
Jest taki materiał izolacyjny. I nie jest to żadna kosmiczna technologia ani supernowoczesne tworzywo. To coś, czego zalety znasz i co jest Ci bliskie. Najbardziej naturalne z możliwych - czyste drewno. W formie lekkich i sztywnych, łatwych w montażu płyt jest chyba najbardziej optymalnym materiałem do izolacji domu, jaki można sobie wyobrazić. Aż dziwne, że choć powszechnie stosowany w Europie Zachodniej, tak mało jeszcze znany jest w Polsce. Już wkrótce jednak z pewnością docenimy zalety tego produktu, bez którego idea naturalnego, zdrowego i ekologicznego domu jest praktycznie niemożliwa do zrealizowania (czy nie jest niedorzeczne, że niektórzy budowniczowie domów z drewna ocieplają je styropianem!?)
Gorąco zachęcamy do dokładnego przemyślenia i rozważnej decyzji dotyczącej izolacji poddasza. Gdy zaufasz sprawdzonemu przez tysiąclecia materiałowi, nie sposób byś się zawiódł czy rozczarował. Natura dała nam drewno - szlachetny budulec z całym wachlarzem zalet, musimy tylko jej zaufać i wykorzystać dobrodziejstwa, które nam oferuje.
---

ekologiczne materiały izolacyjne
blog


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl